14 Şubat Sevgililer Günü Hangi Gün? Nedir? Tarihi ve Anlamı 2019

14 Şubat Sevgililer Günü Hangi Gün? Nedir? Tarihi ve Anlamı 2019

Sevgililer Günü

Sevgililer günü ile ilgili birçok görüş vardır.

Şubat ayının aşk ile anılması antik çağlara dayanmaktadır. Antik Yunan’da ocak ve şubatın ortası Gamelyon olarak Zeus ve Heranın evliliğine adanmıştır.

Antik Roma’da 15 şubat Lupercus onuruna Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı.

15 Şubat gününde Lupercusun din adamları onun adına keçi kurban ederlerdi. Daha sonra kafalarına koydukları keçi derisi ile Roma sokaklarında bereket tanrısı Lupercusu temsilen dolaşırlar ve herkese dokunurlardı. Genç kızlar bu temsile dokunmak için bereket tanrısının dokunuşlarından paylarını almaya çalışırlardı.

Lupercia bayramının arifesinde 14 Şubatta genç kız ve erkeklerin isimleri çekilerek bu günü çift olarak geçirme alışkanlığı vardı. Bu bayram halkın genç nüfusu için büyük önem taşıyordu. Bunun nedeni ise yaşantıları kesin kurallar ile sınırlandırılmış. Bunun doğal sonucu olarak bir birliktelik yaşama şansı olmayan bu gençler sadece bu bayram süresince bile olsa birbirlerinin partneri oluyorlardı.

Bu birliktelikler birbirine âşık olan çiftler için bayram süresinin dışına taşıp genellikle evlilikle sonlanıyordu.

469 yılında Papa bu Gayri-Hristiyan bayramı yasaklayarak sadece kura çekilişine izin verdi. Fakat bu kurada da artık kız-erkek çekilişi yerine kızların yerine azizlerin isimleri ile kura çekilmeye başlanmıştır.

Aziz Valentine Günü ve Sevgililer Günü

Sevgililer Günü ile ilgili en kabul göreni şudur. Köken olarak Roma Katolik Kilisesine üye Valentine isimli bir rahip adına kutlanan bir bayram olarak başlandığı düşünülmektedir.

Bundan dolayı bazı ülkelerde hala adı “Aziz Valentine Günü” ya da “St. Valentine’s Day” diye de geçmektedir. Valantine kelimesi batıda Sevgili, hoşlanılan kişi anlamlarında da kullanılmaktadır.

İmparator II. Claudius, Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Claudius için en büyük problemlerden biri ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Bunun da en önemli nedenini Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememesi olarak görüyordu. Bu yüzden Roma’daki tüm evlilikleri kaldırdı.

Aziz Valentine de Claudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. İmparator Claudius’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat’ı Hıristiyan şehitliğine gömüldü.

Bazı kaynaklara göre bu özel günün kutlanma sebebi Hıristiyanlığı seçtiği ve bu inancından vazgeçmediği için öldürülen Romalı Aziz Valentine. 14 Şubat 270 yılında ölen Valentine’nin ölüm günü o günden sonra Sevgililer Günü olarak kutlanmaya başlanmış.

Efsanenin başka bir yönü ise Aziz Valentine’nin İmparator Claudius hükümdarlığı ile aynı dönemde bir tapınakta papaz olarak hizmet vermesi ile ilgili. Claudius Valentine’i emirlerine uymadığı ve kendisine başkaldırdığı için tutuklatıp öldürdü.

Aşk ile Valentine arasındaki bağlantıya neredeyse hiçbir kaynakta rastlanmamaktadır. Kimi tarihçilere göre bu bir efsanedir. 14 Şubat 496 tarihinde Papa Galasius bu günü Valantine adına kutlama günü olarak ilan etmiştir. Ancak 1969 yılında Aziz Valantine günü kilise takviminden çıkarılmıştır.

Dünyada Sevgililer Günü  

İlk Sevgililer Günü kartını Amerikalı Ester Howland 14 Şubat 1800 yılında yollamış. Bu günden sonra bu dünyada birçok ülkeye yayılmıştır ve dünyada ticaretin canlandığı bir dönem haline gelmiştir.

Bu günde sevgililer ve evli çiftler birbirine kartlar, çiçekler, hediyeler ve çikolatalar yollarlar. Birbirlerine olan sevgilerini sözlerle ve şiirlerle ifade ederler.

Bu günün özel geçmesi amacıyla romantik yemekler, hediyeler ve bunun yanında evlenme teklifinin de gerçekleştiği bir gün olmuştur.

Siz de Sevgililer Gününe özel mesajlar ve ilginç bilgileri bizimle yorumlar kısmına ekleyin, paylaşalım.

Etiketler:

Yorum Yaz