8 Mart Dünya Kadınlar Günü İlgili Merak Ettikleriniz ve Kutlama Mesajları

8 Mart Dünya Kadınlar Günü İlgili Merak Ettikleriniz ve Kutlama Mesajları

Dünya Kadınlar Günü; 8 Mart 2018 Perşembe günü ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde kutlanacaktır. Mart ayının ilk günlerinden beri insanlar “Dünya Kadınlar Günü Ne zaman?“, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü neden çıkmıştır?“, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı?” gibi sorularla bu günü araştırmaya başladı. Yazımızda merak ettiklerinizin cevabını bulacaksınız.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Hey yıl 8 Mart’ta kutlanan “Dünya Kadınlar Günü” diğer ismi ile “Dünya Emekçi Kadınlar Günü”. Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği Uluslararası bir gündür. Birçok kişi bugünün nasıl çıktığı ile ilgili bir bilgiye sahip değil. Bu günün tarihçesine bakıldığında insan bir hayal kırıklığı yaşıyor. Peki, Dünya Kadınlar Günü Neden Kutlanır ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Dünya Kadınlar Günü Neden Kutlanır ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Tarihçesi

Kadın haklarının nasıl kazanıldığı ve bugüne nasıl gelindiğinin öğrenilmesi için bilinmesi gereken bir gündür. Şahsen ben de Dünya Kadınlar Günü Neden Kutlanır ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Araştırmasını yapmadan önce bugünün çok gerekli olmadığını düşünenlerdendim. Ama şu an neden kutlanması gerektiğini çok iyi anlıyorum.

40.000 dokuma işçisinin çalıştığı ABD’nin New York eyaletinde kadın işçiler 8 Mart 1857 yılında çalışma şartlarının iyileştirilmesi için greve başlar. Olaya müdahale eden polis işçileri fabrikaya kilitler ve ardından fabrikada bir yangın çıkar. Bu yangında 120 kadın işçi yanarak çok acı bir şekilde can verir.

27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Uluslararası Kadınlar Toplantısında Alman SDP partisinden Clara Zetkin tekstil fabrikasında ölen işçiler anısına. 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” (“International Women’s Day” ya da “Internationaler Frauentag”)olarak kutlanması önerisi getirir ve bu oy birliği ile kabul edilir. İlk yıllarda kutlamalar ilkbahar aylarında yapılırdı.

1921 yılında Rusya’nın Moskova kentinde yapılan 3. Uluslararası Kadınlar Toplantısında 8 Mart “Dünya Emekçi Kadın Günü” olarak tespit edilir. Birinci ve ikinci dünya savaşları sırasında bazı ülkelerde kutlanması yasaklanır. 1960’larla beraber Amerika’nın da kutlamalara ilgi göstermesi ile Batı ülkelerinde de giderek yaygınlaşır.

Bu gelişmeler üzerine Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 16 Aralık 1977 yılında 18 Mart “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmasına karar verilir. Ama ne yazık ki BM sayfasında bu günün ölen tekstil işçileri anısına kutlandığı yazılmaz.

Türkiye’de Dünya Kadınlar Günü

Peki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ülkemizde kaç yılından itibaren kutlanmaya başlamıştır. 8 Mart ilk defa Türkiye’de 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmıştır. Kapalı mekanlardan açık alanlara çıkışı 1975 yılına rastlamaktadır. 1980 darbesinden sonra 4 yıl süreyle kutlamalar yapılmadı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mesajları ve Sözleri

Dünya Kadınlar Günü her bir kаdını onurlаndırmа, onlаrа hürmet etme ve toplumа yön vermedeki sonsuz kаtkılаrını selаmlаmа günüdür. İşte burаdа hаyаt dolu her kаdının bu gününü tebrik etmekte kullаnаbileceğiniz eşsiz ve kаlbe dokunаn 

Sensiz bu dünyа eksik, sensiz kаlbim bomboş… İzin ver her zаmаn olduğu gibi dünyа gülümsemenle аydınlаnsın! Kаdınlаr Günün kutlu olsun.

Sаdece senin аşkının аteşi benim kаlbimi аydınlаtаbilir. Sаdece senin gülümsemenin sıcаklığıylа ısınаbilirim. Sаnа söz veriyorum, yаşаdığım sürece аslа senden vаzgeçmeyeceğim.

Seninle birlikte olmаk hаrikа bir rüyа gibi. Gözlerinin sıcаklığı, utаnmаn, benim dünyаmı cаnlı utuyor. Söz veriyorum benim bütün hаyаtım boyuncа kаlbimde bаşkа birinin yeri olmаyаcаk. Dünyа Kаdınlаr Günün kutlu olsun.

Sen hаyаtımdаki en değerli vаrlıksın. Beni sözleriyle rаhаtlаtаn tek kişiydin. Dünyаnın tüm sıkıntılаrı beni çepeçevre sаrdığındа, her şey bitmişken, sen orаdаydın. Gözyаşlаrımı silen sendin ki bu bizi dаhа dа yаkınlаştırdı. Hаyаt sensiz аnlаmsız olurdu. Sen tekrаr аyаğа kаlkmаmа yаrdımı olаn kişiydin. Dünyа Kаdınlаr Günün kutlu olsun!

Sen benim için bu dünyаnın en özel kişisisin. Hiç kimsenin seni değersiz göstermeye gücü yetmez. Bu dünyаyı güzel kılаn sensin. Bu dünyа dаhi senin vаrlığın için müteşekkir. Bu güzel günün tаdını çıkаrmаnı içtenlikle dilerim.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili yazı

Dünya Kadınlar Günü’nün kabul edilmesinin tarihçesi hazin bir yaşanmış olayla başlar. 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü’nün uluslararası olarak kutlanmaya başlanması 1970’lere rastlasa da, bu tarihe kaynaklık eden olay ABD’nin New York eyaletinde 40 bin dokuma işçisinin çalıştığı fabrikada kadın işçilerden bir kısmı 8 Mart 1857 yılında çalışma şartlarının iyileştirilmesi için başlattığı grev ile başlar.

Patronların isteği ile polis greve katılan kadın işçileri fabrikaya kilitler ve çıkan yangında 120 kadın işçi feci şekilde yanarak can verir.  Bu mücadele ilerleyen yıllarda devam eder.

Kadınların yürüttükleri mücadelenin temelinde seçme ve seçilme hakkı, günlük çalışma saatlerinin, koşullarının ve ücretlendirmenin yeniden düzenlenmesi gibi konular bulunmaktadır. 1960’lı yıllarda Amerika’da ve Avrupa’da 8 Mart kutlamalarına ilgi gittikçe artar. Son olarak 16 Aralık 1977’de Birleşmiş Milletler genel kurulunda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kabul edilir.

8 Mart tüm dünyada kadınların eşitlik özgürlük ve daha huzurlu yaşama isteklerini dile getirdikleri çok özel bir gündür. Yılın sadece bir günü kadınları hatırlamak onlara haksızlık da olsa en azından bir farkındalık oluşturuyor.

Sadece 8 Mart günü onları ön plana çıkarmakla onların hak ettiği kazanımlar ödenmiş olmaz. Eşitlikten söz ederken bunu uygulamalarda göremiyoruz Örneğin siyaset idare ve toplumun diğer alanlarında kadınlara gereken fırsatlar verilmemiştir

Kadın haklarını insan haklarından ayrı tutmak mümkün değildir.

Kadın hakları derken biz onların ayrıcalıklı haklara sahip olmasından söz etmiyoruz. Sadece insan oldukları için her yerde ve herkes için geçerli haklara sahip olmasını kast ediyoruz. Kadınların eğitim, sağlık, siyaset ve toplumun her alanında özgür ve aktif olarak görev almalarına fırsat verilmelidir.

Atatürk kadınlarımıza birçok alanda özgürlük getirmiştir 1924 yılında Atatürk’ün meclise soktuğu 17 kadından sonra 2018 yılında bulunduğumuz bu dönemde peki şu anda mecliste kaç kadın var ve ne derecede hakları savunuluyor?

Kadınlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 8 Mart’ta eşitlik isteklerini daha yüksek sesle dile getiriyorlar. Daha uygar ve sağlıklı bir toplum için kadınlara her zaman ihtiyaç vardır Kadınlara verilmiş bu güzel güne saygı duymalı ve onları sadece bir günle değil; her zaman hatırlamalıyız.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Şiirleri

Aşağıda 8 Mart Kadınlar Günü için bir kaç şiir örneği bulabilirsiniz.

KADIN

Kimi der ki kadın

Uzun kış gecelerinde

Yatmak içindir.

Kimi der ki kadın yeşil bir

Harman yerinde dokuz zilli

Köçek gibi oynatmak içindir.

Kimi der ki hayalimdir.

Boynumda taşıdığım vebalimdir.

Kimi der ki hamur yoğuran

Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal

O benim kollarım bacaklarım.

Yavrum, anam, karım, kız kardeşim

Hayat arkadaşımdır…

Nazım Hikmet

KADIN HAKKI

Bak ağlıyor için için,

Hani nerde kadın hakları

Çalışırız geçim için,

Hani nerde kadın hakları

Meclislerden yerilmişiz,

Aklı kısa görülmüşüz,

Hep zorula verilmişiz,

Hani nerde kadın hakları

Kirmanını eğirmez mi,

Hamurunu yoğurmaz mı,

Seni beni doğurmaz mı,

Hani nerde kadın hakları

Tık demeden dövülürüz,

Ana avrat sövülürüz,

Sık sık evden kovuluruz,

Hani nerde kadın hakları

Derde yoğa alışığız,

Çilelerle buluşuğuz,

Birkez gülsek yılışığız,

Hani nerde kadın hakları

Hatuni’yim ne diyeyim,

Bitmezki daha sayayım,

Cevap verin de duyayım,

Hani nerde kadın hakları

Semiha Oğuz Karaman

KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN KADINIM

Gün senin günün gülümse hüzün gönlünce,

Kadınlar gününüz kutlu olsun kadınım.

Kıymetin bilinmez bitmez ömrün boyunca,

Kadınlar gününüz kutlu olsun kadınım.

Tarlada, elinde orak kaderi biçen,

Nazlandı diye dövülen, suskuyu seçen

Yaban ellere atılıp, dünyadan geçen,

Kadınlar gününüz kutlu olsun kadınım.

Çarşı, pazar olunca âdemler kaçar,

Evi, barkı temizler kendinden geçer,

Akşam yemek yok ise tokada naçar,

Kadınlar gününüz kutlu olsun kadınım.

Saçı uzun aklı kısa, hakir görülür,

Güçsüzdür zayıftır ceza verilir,

İnsafsızca yaşama çorap örülür,

Kadınlar gününüz kutlu olsun kadınım.

Söylenir hep, böyle öğrendik atadan,

“Sıpayı karnından sopayı arkadan,

Eksik etmeyin” denmiş güya, önceden,

Kadınlar gününüz kutlu olsun kadınım.

Katillere gelin değil, sen eziyetsin,

Can yerine BERDEL olan düşük diyetsin,

Gözü dönmüşe, kötü niyetsin,

Kadınlar gününüz kutlu olsun kadınım.

Kaderine isyan edip, garibim ağla,

Ucuz kıymet biçenlere hâla el bağla,

Sesini çıkarma ağla, yürek dağla,

Kadınlar gününüz kutlu olsun kadınım.

Bilmez misin adın candır, sultandır, yardır,

Her yiğidin gönlünde bir güzeli vardır,

Yokluğun yürekte ateş, sönmeyen hardır,

Kadınlar gününüz kutlu olsun kadınım.

Sen, sessiz kaldıkça devran hep böyle gider,

Düzen değişmez, o çilen hep devam eder,

Yırtınsa da Demircan, hep hüzün, keder,

Kadınlar gününüz kutlu olsun kadınım.

Mehmet Ali Demircan

NEYE YARAR DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Kadınları sekiz martta görenler

Neye yarar dünya kadınlar günü

Bütün sene eza çefa verenler

Neye yarar dünya kadınlar günü!

Kutlu olsun eğer bir gün yeterse

Bu kadarcık sizi tatmin ederse,

Geri kalan günler çefa kederse

Neye yarar dünya kadınlar günü!

Yılda bir gün neye yarar beyanlar

Her gün için anılmalı bayanlar

Hanımları sömürenler soyanlar

Neye yarar dünya kadınlar günü!

Onlar bizim hem anamız bacımız

Her gün için olmalıyken tacımız

Kutluyorken fitne ise içimiz

Neye yarar dünya kadınlar günü!

Yıl boyunca çalışırlar durmadan

Hiç kimseden yardım bile sormadan

Kodamanlar buna kafa yormadan

Neye yarar dünya kadınlar günü!

Mikdatî der anam benim meleğim

O canımdır hem kolum hem bileğim

Ömür boyu mutlu etmek dileğim

Neye yarar dünya kadınlar günü!

Mikdat Bal

Etiketler:

Yorum Yaz