14 Mart Tıp Bayramı Nasıl Kutlanmaya Başladı?

14 Mart Tıp Bayramı Nasıl Kutlanmaya Başladı?

14 Mart Tıp Bayramı Nasıl Kutlanmaya Başladı? 14 Mart Tıp Bayramı Nasıl Ortaya Çıktı?

Peki, bu günün kutlanması Türkiye’de nasıl ortaya çıkmıştır? Mustafa Behçet Efendi padişah III. Selim ve II. Mahmut döneminde sarayda Hekimbaşı görevleri yapmıştır. Kendisi medrese eğitimi görmüş olmasına rağmen Tıp biliminin medresede değil de Modern yöntemlerle öğretilmesi ve öğrenilmesi konusunda büyük mücadele vermiştir. En sonunda bu çalışmaları meyvesini vermiştir.

II. Mahmut döneminde Osmanlı Devletinin ilk Cerrahhanesi 14 Mart 1827 yılında açılır. İstanbul’da Şehzadebaşı Tulumbacıbaşı konağında Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adı ile açılmıştır.

Bu günün “Tıp Bayram” olarak kutlanması ilk olarak 1919 yılının Mart ayına rast gelir. Kökü II. Mahmut dönemine uzanan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane 1919 Mart ayının başlarında İngiliz birlikleri tarafından işgal edilir. İşgalci kuvvetlere karşı tıbbiye öğrencisi Hikmet Boranın liderliğinde bir gurup ayaklanma başlatıp okulu kurtarmak için çare arar. Okulun kuruluşu olan 14 Mart 1919’da büyük bir kalabalık gurup ile okulun iki kulesi arasına büyük bir Türk Bayrağı asarlar. İşgal kuvvetleri bunu engellemeye kalksa da başaramazlar. Tıp Bayramı emperyalist güçlere karşı tıp camiasının duruşunu sergilemesinin sembolüolarak kutlanır.

1929-1937 yılları arasında Bursa’da Darüşşifa’sında ilk Türkçe tıp derslerinin başlaması nedeni ile 12 Mayıs günü “Tıp Bayramı” olarak kutlanır. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçilir. 12 Mart tarihinin daha anlamlı olması nedeni ile tekrar 12 Mart tarihi Türkiye Cumhuriyetinin Tıp Bayramı olarak kutlanmaya devam edeR

1976’dan sonra 14 Martı da içine alan hafta “Tıp Haftası” olarak kutlanmaya başlar. Dünya’da çeşitli tarihlerde Tıp Haftası olarak kutlamalar yapılmaktadır. Örneğin ABD’de 30 Mart 1842 tarihinde genel anestezi altında ilk ameliyatın yapıldığı tarih 30 Mart “Tıp Bayramı” olarak kutlanır. Örneğin Hindistan tarihi için önemli bir kişilik kabul edilen. Doktor Bidhan Chandra Roy’un doğum günü olan 1 Temmuz tarihi “Doktor Günü” olarak kutlanır.

♥Tüm sağlık çalışanlarının “Tıp Bayramı” kutlu olsun.♥ Lütfen sitemizde Tıp Bayramı Sözlerini sevdiklerinizle paylaşın. Yorumlarınızı da bekliyoruz.

Etiketler:

Yorum Yaz